Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 sq ft |
| OSB Grade | OSB 2 |
| Thickness | 18 mm |
| Density | 600 kg/m³ |
| Size (Sq ft) | 8x4 |
| Board Material | Teak |
| Length | 2440 mm |
| Width | 1220 mm |
| Edge Profile | Square Edge |
| Color | White |
| Lamination Type | Plain |
| Surface Finish | Matte |
18mm Oriented Strand Board (OSB) is a versatile engineered wood panel made by compressing layers of wood strands (flakes) arranged in specific orientations with adhesives under heat and pressure.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 sq ft |
| OSB Grade | OSB 2 |
| Thickness | 12 mm |
| Density | 600 kg/m³ |
| Size (Sq ft) | 8x4 |
| Board Material | Popular |
| Length | 2440 mm |
| Width | 1220 mm |
| Edge Profile | Square Edge |
| Color | Brown |
| Lamination Type | Plain |
| Surface Finish | Matte |
| Application | Furniture |
12mm Oriented Strand Board (OSB) is a versatile engineered wood panel made by compressing layers of wood strands (flakes) arranged in specific orientations with adhesives under heat and pressure.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 32 sq ft |
| OSB Grade | OSB 2 |
| Thickness | 16mm |
| Density | 600 kg/m³ |
| Size (Sq ft) | 8x4 |
| Board Material | Smooth Oriented Strand Board |
| Length | 2440 mm |
| Width | 1220 mm |
| Edge Profile | Square Edge |
| Color | White |
| Lamination Type | Plain |
| Surface Finish | Matte |
| Application | Furniture |
16mm Oriented Strand Board (OSB) is a versatile engineered wood panel made by compressing layers of wood strands (flakes) arranged in specific orientations with adhesives under heat and pressure.
Product Details:
| Fire Rating | Class 1 |
| Thickness | 18 mm |
| Grade | BWP |
| Size | 8x4 ft |
| Core Material | Gurjan |
| Glue Type | FR BWP |
| Usage | Interior |
Fire retardant plywood, also known as FR plywood, is a type of plywood treated with fire-retardant chemicals during manufacturing to enhance its resistance to fire and slow down the spread of flames. This treatment, which can involve applying chemicals or coatings to the wood veneers or the entire plywood panel, helps to reduce the likelihood of ignition and provides additional time for evacuation in case of a fire.