Product Details:
| Minimum Order Quantity | 32 sq ft |
| Size | 8 x 4 ft |
| Grade | 710 |
| Thickness | 16 mm |
| Shape | Rectangular |
| Wood Type (Core) | Hardwood |
| Size (Feet) | 8x4 |
| Brand | Vikarra Ply |
| Warranty | 15 Years |
| Usage/Application | Furniture |
| Color | Brown |
| Core Material | Gurjan |
| Features | Termite Proof |
| Face Veneer | Gurjan |
| Emission Standard | E0 |
16mm Waterproof Plywood is a high-grade, water-resistant plywood designed to withstand moisture, humidity, and even direct water exposure, making it ideal for kitchens, bathrooms, exteriors, and marine applications.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 32 sq ft |
| Grade | BWP |
| Size | 8 x 4 ft |
| Thickness | 18 mm |
| Wood Type | Plywood |
| Wood Type (Core) | Hardwood |
| Size (Feet) | 8x4 |
| Brand | ViKARAA PLY |
| Warranty | 25 Years |
| Usage/Application | Furniture |
| Color | Brown |
| Laminated | Pre Laminated |
| Features | Calibrated |
| Face Veneer | Gurjan |
| Emission Standard | E1 |
| Shape | Rectangular |
18mm Waterproof Plywood is a high-grade, water-resistant plywood designed to withstand moisture, humidity, and even direct water exposure, making it ideal for kitchens, bathrooms, exteriors, and marine applications.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 32 sq ft |
| Grade | BWP |
| Thickness | 16 mm |
| Size | 8 x 4 ft |
| Wood Type | Hardwood |
| Wood Type (Core) | Hardwood |
| Size (Feet) | 8x4 |
| Brand | Vikaraa Ply |
| Warranty | 30 Years |
| Usage/Application | Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Calibrated |
| Face Veneer | Gurjan |
| Emission Standard | E1 |
15mm Waterproof Plywood is a high-grade, water-resistant plywood designed to withstand moisture, humidity, and even direct water exposure, making it ideal for kitchens, bathrooms, exteriors, and marine applications.