Product Details:
| Minimum Order Quantity | 32 sq ft |
| Thickness | 12 mm |
| Size | 8x4 ft |
| Grade | MR |
| Size (Sq ft) | 8x4 |
| Surface Finish | Matte |
| Wood Type | Plywood |
| Board Material | Poplar |
| Board Type | Plywood |
| Brand | Vikaraa Ply |
| Usage/Application | Furniture |
| Color | Brown |
| Core Material | Gurjan |
| Finish Type | Plain |
| ISI Marked | Yes |
| Warranty | 10 Years |
| Waterproof | No |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 sq ft |
| Thickness | 16mm |
| Size | 8x4 ft |
| Grade | MR |
| Surface Finish | Matte |
| Size (Sq ft) | 8x4 |
| Wood Type | Semihardwood |
| Board Material | Poplar |
| Board Type | Plywood |
| Brand | Vikaraa Ply |
| Usage/Application | Furniture |
| Color | Brown |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 32 sq ft |
| Size | 8x4 ft |
| Grade | MR (Moisture-Resistant) |
| Thickness | 19 mm |
| Surface Finish | Matte |
| Board Material | Poplar |
| Board Type | Plywood |
| Brand | Vikaraa Ply |
| Wood Type | Gurjan |
| Usage/Application | Furniture |
| Color | Brown |
| Shape | Rectangle |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 32 sq ft |
| Thickness | 18 mm |
| Size | 8x4 ft |
| Core Material | Gurjan |
| Material | Plywood |
| Face Species | Gurjan |
| Usage/Application | Commercial |
| Glue Type | MR |
| Brand | Vikaraa Ply |
| Grade | MR Bronze |
| Color | Brown |
| Shape | Rectangle |
| Finish Type | Matte |
18mm MR Bronze Commercial Plywood Board commonly known as MR Grade Plywood (Moisture Resistant), is a versatile, cost-effective plywood ideal for indoor furniture, partitions, and paneling. It is the most widely used type of plywood in residential and light commercial interiors.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 32 sq ft |
| Size | 8x4 Feet |
| Plywood Grade | Packing Plywood |
| Thickness | 12 mm |
| Core Material | Poplar |
| Face Species | Okoume |
| Glue Type | MR |
| Brand | Vikaraa Ply |
| Usage/Application | Packing Plywood |
| Color | Brown |
| Density | 500–550 kg/m³ |
| Emission Grade | E0 |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 32 sq ft |
| Thickness | 18 mm |
| Size | 8x4 ft |
| Grade | MR (Moisture-Resistant) |
| Surface Finish | Matte |
| Board Material | Poplar |
| Board Type | Plywood |
| Brand | Vikaraa Ply |
| Wood Type | Gurjan |
| Finish Type | Plain |
| ISI Marked | Yes |
| Warranty | 10 Years |
| Waterproof | No |
| Country of Origin | Made in India |